Jak dbać o komputery?

Komputery to postawa nowoczesnego biznesu. Większość, jak nie wszystkie firmy, w swojej codziennej pracy korzystają zarówno z komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Aby jednak sprzęt działał bez zarzutu i służył przez długie lata, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Poniżej kilka zasad jak na co dzień dbać o komputer, by stał się stabilnym fundamentem naszej firmy.

1. Wentylacja

Każdy komputer podczas pracy generuje ciepło. Można nawet powiedzieć, że im bardziej wydajny komputer, im bardziej nowoczesne posiada podzespoły, tym tego ciepła wytwarza więcej. Nowoczesne komputery nie mają z tym większego problemu, gdyż posiadają rozbudowany system chłodzący. Niemniej jednak po pewnym czasie działania otwory wentylacyjne zaczynają się zapychać, czego najczęstszym powodem jest kurz. Chcąc uniknąć przegrzania podzespołów, należy więc zadbać o regularne czyszczenie komputera.

2. Komputery potrzebują czyszczenia podzespołów

Nie tylko wentylacja jest narażona na kurz. Kiedy dostanie się on do wnętrza sprzętu, może narobić niemałych szkód, uszkadzając ważne podzespoły, jak karta główna, karta graficzna, karta dźwiękowa czy chociażby radiatory odpowiadające za chłodzenie. Jeszcze bardziej niebezpieczny staje się w połączeniu z wilgocią, gdyż może prowadzić do zwarcia. Dlatego tak ważne jest, by „odkurzać” również wnętrze komputera przynajmniej raz na rok. Warto jednak mieć na uwadze, czy nasza interwencja w budowę komputera nie naruszy warunków gwarancji. W takiej sytuacji najlepiej oddać sprzęt w ręce specjalisty, który zrobi to za nas.

3. Komputery i awarie sieci energetycznej

Nawet najbardziej nowoczesny komputer może okazać się całkowicie bezbronny w przypadku nagłego wzrostu napięcie, czego przyczyną może być zarówno awaria sieci energetycznej, jak i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto zainwestować w dobrej klasy listwę antyprzepięciową.

4. Kopie zapasowe systemu

Zagrożenia dla naszego komputera mogą również czyhać w jego systemie. Awarię systemu mogą bowiem wywołać złośliwe oprogramowania, które nawet w ciągu kilku minut są w stanie unicestwić każdy, najbardziej nowoczesny system operacyjny. Dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiedni program wirusowy, instalację potrzebnych rozszerzeń, aktualizacja oprogramowania oraz wdrożenie niezbędnych sterowników. Oprócz tego zawsze należy wykonać kopię zapasową systemu, by w przypadku awarii móc przywrócić go z niezależnego dysku zewnętrznego, bez konieczności ponownego instalowania oprogramowania. Kopie zapasowe zaleca się przeprowadzać co kilka miesięcy.