Instalacja systemów operacyjnych Linux, Windows, Mac

Instalacja systemów operacyjnych to pierwsze działanie, jakie podejmuje użytkownik po zakupie sprzętu. Jego odpowiedni dobór ma kluczowe znaczenie dla późniejszego działania. W głównej mierze to właśnie od systemu zależy to, czy korzystanie ze sprzętu stanie się dla jego użytkowników proste i przyjemne, a praca będzie szła sprawnie, czy wręcz przeciwnie. Obecnie na rynku komputerowym liczą się trzy giganty w dziedzinie tworzenia systemów operacyjnych – Windows, Linux oraz Mac. Każdy z nich wyróżnia się pod innym technologicznym kątem. MacOS jest dostępny wyłącznie dla użytkowników urządzeń Apple. Linux – choć jest darmowy, to ma swoje ograniczenia. Z kolei Windows jest najbardziej uniwersalny spośród całej trójki.

Instalacja systemów operacyjnych Windows

System Windows to niekwestionowany lider wśród systemów operacyjnych dla komputerów oraz laptopów. Rodzina systemów Windows jest bardzo szeroka. Zarówno Windows XP, jak i Vista czy Windows 7 / 8, a nawet 10 wciąż cieszą się uznaniem w gronie użytkowników. Obecnie jednak firma Microsoft skupia się już tylko na systemie Windows 10, który zgodnie z zapowiedziami ma być ostatnim dużym systemem wypuszczonym spod skrzydeł Microsoftu. Nie zdziwi więc fakt, że dla twórców priorytetem stanie się ulepszanie i sukcesywne rozbudowywanie Windows 10. Niestety wiąże się to z tym, że starsze wersje systemu Windows nie są już wspierane i aktualizowane.
Windows 10 to uniwersalny system operacyjny, który sprawdzi się zarówno na komputerach przeznaczonych do pracy, jak i tych domowych – do oglądania multimediów, nauki oraz gier. Ponadto wyróżnia się wysoką stabilnością i szybkością działania. Cechuje go pełna funkcjonalność i dostęp do nowych aplikacji zaraz po instalacji.

Dodatkowo Windows 10 dostępny jest w trzech podstawowych wariantach:
Home – przeznaczony głównie dla użytkowników domowych, bez zaawansowanych rozwiązań i rozbudowanych funkcjonalności; doskonały do nauki, przeglądania multimediów czy gier.
Pro – przeznaczony dla bardziej doświadczonych użytkowników domowych oraz firmowych, dysponujący szeregiem dodatkowych, lepiej rozbudowanych narzędzi administracyjnych.
Enterprise – zdecydowanie dla tych najbardziej wymagających użytkowników, najlepiej sprawdzi się u klientów biznesowych (w firmach i korporacjach), ponieważ proponuje zaawansowane narzędzia i rozbudowanej funkcje.

Decydując się na zakup laptopa, użytkownik nie musi martwić się o system operacyjny, ponieważ już w tej chwili większość producentów proponuje sprzęt z zainstalowanym na nim pełnym, oryginalnym oprogramowaniem Windows. Inaczej sprawa wygląda z komputerem stacjonarnym. Taki zakup wiąże się z koniecznością wybrania systemu operacyjnego, jako dodatkowego komponentu urządzenia. Wówczas pojawia się pytanie, po jaki rodzaj licencji sięgnąć, aby spełniła ona swoja zadanie?

Windows na licencji OEM

Licencja OEM na system Windows jest licencją najczęściej stosowaną na komputerach przenośnych, czyli laptopach. Co za tym idzie, użytkownik docelowo nie otrzymuje płyty instalacyjnej z systemem. Oprogramowanie jest bowiem wgrane w pamięć komputera i przypisane do jego specyfikacji technicznej. W praktyce wygląda to tak, że oprogramowanie tworzy identyfikator urządzenia i przypisuje do niego system. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ jeśli dojdzie do uszkodzenia podzespołów i konieczności ich wymiany, identyfikator urządzenia się zmieni. Wówczas tradycyjna aktywacja oprogramowania nie będzie możliwa i trzeba będzie skorzystać z aktywacji telefonicznej, pod warunkiem, że użytkownik udowodni wymianę podzespołu, a nie całego sprzętu. Z uwagi na sposób działania licencja OEM na system Windows nie może zostać odprzedana, chyba że z całym sprzętem.

Windows na licencji BOX

Licencja BOX na system Windows to nic innego jak płyta instalacyjna z całym oprogramowaniem. Jej największym atutem jest to, że po aktywacji system nie zostaje przypisany do konkretnego sprzętu i specyfikacji technicznej. To z kolei oznacza, że w razie awarii podzespołów czy nawet wymiany samego sprzętu, użytkownik nadal będzie mógł skorzystać z raz wykupionej licencji. Dodatkowo licencja BOX określa w swoich właściwościach, na ilu komputerach może zostać zainstalowana i nie zawsze jest to tylko jedno urządzenia. Ponadto umożliwia swobodne odsprzedanie systemu innemu użytkownikowi.

Instalacja systemów operacyjnych Linux

System Linux jest oprogramowaniem darmowym i wbrew pozorom wcale nie jest „gorszy” od swoich rynkowych rywali. W praktyce okazuje się bowiem, że Linux jest najbezpieczniejszym, najwydajniejszym i najbardziej elastycznym pod względem konfiguracji ustawień systemem na rynku. Pozwala na dostosowanie ustawień do wymagań danego użytkownika, co już na tym etapie czyni z niego lidera. Ponadto najnowsze wersje Linuxa, takie jak Ubuntu, openSUSE czy LinuxMint nie sprawiają już takich problemów podczas instalacji, jak to bywało na początku. Wówczas implementacja tego systemu operacyjnego wymagała zaawansowanej wiedzy informatycznej.
Niewątpliwym atutem systemu Linux jest fakt, że jest on oprogramowaniem darmowym. Decydując się na system Linux warto przede wszystkim rozważyć, do czego w praktyce potrzebny nam komputer, ponieważ system Linux ma również swoje ograniczenia. Największym z nich jest brak kompatybilności gier i niektórych programów, które w większości wypadków przystosowane są do systemu operacyjnego Windows.

Instalacja systemów operacyjnych Mac

System MacOS jest jedynym systemem operacyjnym, którego nie można zakupić osobno, ponieważ jest integralną częścią urządzeń produkowanych przez firmę Apple. Podejmując zatem decyzję o zakupie systemu MacOS, użytkownik wybiera całe urządzenie. Najnowszą wersją systemu MacOS jest wersja Sierra. Zapewnia ona najwyższą wydajność, a jednocześnie intuicyjny interfejs, który jednak dla użytkowników Windowsa może początkowo sprawiać trudności.
System MacOS gwarantuje optymalną pracę w chmurze i wielozadaniowość, zapewniając również kompletny zestaw przydatnych funkcjonalności oraz ustawień. Co ważne, system cechuje niezawodność we współpracy wszystkich urządzeń Apple.