Konfiguracja sieci WIFI-LAN-WAN

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie czy pracę bez stałego podłączenia do sieci. Zakup routera i prawidłowa konfiguracja sieci jest więc obowiązkowym działaniem nie tylko w domu, ale przede wszystkim w firmach. Szczególnie jeśli w dużej mierze korzystają one właśnie z sieci bezprzewodowej. Dobranie odpowiedniego routera jest zatem bardzo istotną kwestią, mającą kluczowy wpływ na jakość korzystania z Internetu.

Konfiguracja sieci – najlepsze routery do małej firmy

Asus RT-AC88U

Jeden z droższych sprzętów sieciowych, który można swobodnie wykorzystać jako źródło sieci bezprzewodowej w firmach. Zastosowane w urządzeniu technologie zabezpieczające oraz dodatkowo umieszczona przez producenta funkcja AiProtection, zapewnia całkowite bezpieczeństwo danych udostępnianych wewnątrz hotspota. Wykorzystywana technologia z łatwością wykrywa luki w zabezpieczeniach i co ważniejsze blokuje złośliwe witryny. Dodatkowo router Asus RT-AC88U posiada cztery anteny zewnętrzne, gwarantujące dostęp do sieci na dużych powierzchniach. Natomiast wdrożona technologia NitroQAM™ decyduje o zwiększaniu prędkości dla każdego urządzenia, co umożliwia też strumieniowy przekaz obrazów o dużej rozdzielczości (4K/UHD).

AVM FRITZ!Box 7590

Urządzenie ze zdecydowanie wyższej półki cenowej, ale współpracujące z każdą siecią kablową, ADSL+ i VDSL. Urządzenia stacjonarne i przenośne skonfigurowane z routerem mogą bez problemu korzystać z połączenia WLAN AC, które oferuje 1733 Mbit/s w paśmie 5GHz i 800 Mbit/s w paśmie 2.4 GHz. Dodatkowo w firmie dysponującej dużą powierzchnią i kilkoma pomieszczeniami doskonale sprawdzi się obsługa standardu AC MU-MIMO (do 1733 Mbit/s) oraz N (800 Mbit/s), który w tym samym czasie steruje dwoma pasmami 5 GHz oraz 2.4 GHz.

Ponadto router może być wykorzystane jako centralka telefoniczna, ponieważ zapewnia konfigurację aż 10 kont telefonii komputerowej. Można do niej podłączyć również telefonu analogowe oraz sygnał ISDN. Dodatkowo router umożliwia skorzystanie z opcji automatycznej sekretarki czy faksu.  Dodatkowo dostęp do routera jest możliwy poprzez aplikację mobilną.

Huawei E5186

Huawei jest znaną marką na rynku informatycznym. Oferowany przez markę router Huawei E5186 został docelowo pozbawiony anten i choć można jest dokupić osobno, nie jest dla funkcjonowania sprzętu szkodliwe posunięcie. Anteny są bowiem umieszczone wewnątrz urządzenia i odpowiadają za zasięg sieci bezprzewodowej.

TP-LINK Archer MR200

Router TP-LINK Archer MR200 jest produktem firmy TP-LINK, marki aktualnie wiodącej na rynku. Urządzenie oferuje szybką i przede wszystkim stabilną sieć bezprzewodową, a dobry zasięg zawdzięcza aż 5 antenom. Dwie z nich zamontowaną zostały na zewnątrz routera, podczas gdy w środku znajdują się pozostałe trzy. TP-LINK obsługuje również technologię LTE, która zapewnia dostęp do internetu w wypadku awarii ze strony głównego dostawcy. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w urządzenie slotu na kartę SIM. Router steruje różnymi typami połączeń, w tym m.in. kablówkę i modem DSL.

Konfiguracja sieci – najlepsze routery do domu

Decydując się na zakup routera do domu, należy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie, mianowicie: do czego będziemy router wykorzystywać. Dopiero wtedy będziemy w stanie wybrać taki sprzęt, który nie tylko spełni swoje zadanie, ale posłuży kilka lat. Co więcej konfiguracja sieci przebiegnie sprawnie i nie będzie nastręczać problemów

Na co zwrócić uwagę kupując router do domu?

1. Dostawca internetu i rodzaj przesyłanego sygnału

Jest to ważna kwestia, szczególnie gdy użytkownik decyduje się na zakup tańszego sprzętu. Routery o niższych cenach posiadają bowiem tylko jedną wtyczkę. Internet z „kablówki” dostarczany jest za pośrednictwem klasycznej skrętki RJ-45. Decydując się na dostawcę telekomunikacyjnego, internet dostarczany jest za pomocą linii telefonicznej RJ-11. Jeśli natomiast zamierzamy w przyszłości korzystać z Wi-Fi, konieczne jest sprawdzenie, czy urządzenie posiada modem LTE.

2. Obsługa standardu Wi-Fi

Najlepiej, jeśli urządzenie obsługuje obecnie najpopularniejsze i najszybsze pasmo 802.11n.

3. Praca w zakresie 2.4 GHz i 5GHz

Warto, aby router pracował jednocześnie na dwóch pasmach i to w obu kierunkach, wykorzystując jeden do przesyłania a drugi do odbierania danych. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy jakieś urządzenie nie widzi punktu dostępowego do sieci jednego z pasm, wystarczy wówczas przełączyć się na drugą częstotliwość i bez problemu korzystać z sieci.

4. Wbudowane porty USB

Pozwalają na podłączenie do routera zewnętrznych urządzeń, np. drukarki, pendrive’a, zewnętrznego modemu LTE.

5. Ilość anten i miejsce ich montażu

Wewnętrzne anteny nie zawsze stanowią o słabszej jakości sygnału, wszystko zależy od sprzętu, producenta i podzespołów zamontowanych w urządzeniu. Warto jednak mieć na uwadze, że zewnętrzne anteny w każdej chwili można wymienić na mocniejsze, jeśli akurat przestaną spełniać nasze oczekiwania.

6. Sieć dla gości

Opcja, z której warto korzystać, jeśli tylko router udostępnia taką funkcjonalność. Hotspot dla gości można stworzyć dla odwiedzającej nas rodziny czy przyjaciół, dzięki czemu docelowa sieć bezprzewodowa będzie bezpieczna.

7. Technologie zabezpieczające

Router powinien mieć wbudowane technologie gwarantujące bezpieczeństwo przesyłu danych oraz funkcjonalności takie jak firewall, które chronią przed atakami DoS i DdoS.

8. Panel administracyjny w języku polskim

Zrozumiały dla użytkownika interfejs to podstawa bezpiecznego i przyjemnego korzystania ze sprzętu.

Router do domu – modele

Urządzeniem kompatybilnym z każdym rodzajem łącza internetowego jest router AVM FRITZ!Box 4040. Jego zakup to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie do końca wiemy, z usług którego dostawcy internetu chcemy skorzystać, a koniecznie musimy zakupić sprzęt.

Z kolei najpopularniejszymi routerami na rynku są produkty takich firm jak: TP-LINK, D-Link czy Cisco. Marki oferują urządzenia powszechnie dostępne, o niższej ceni i podobnych funkcjonalnościach. Niemniej jednak sprzęt firmy TP-LINK cieszy się największym uznaniem wśród użytkowników, ponieważ każdy dostępny w ich ofercie asortyment jest w stanie sprostać oczekiwaniom odbiorców.