Wireguard – Serwer VPN

Wireguard to prosty, szybki i nowoczesny protokół VPN typu open-source, wykorzystujący kryptografię. Jego głównym celem jest uproszczenie szyfrowania danych i zgodnie z obietnicami producentów ma być szybszy i lżejszy od tych aktualnie uważanych za najlepsze – OpenVPN i IKEv2.

Serwer zaprojektowano jako VPN ogólnego przeznaczenia, przede wszystkim do pracy na rozbudowanych komputerach i interfejsach. Początkowo wydano go dla Linuxa, aktualnie jest szerzej stosowanym protokołem, kompatybilnym z pozostałymi systemami – Windows, MacOS, iOS, Buntu, Android.

Choć protokół jest w fazie rozwoju już w tej chwili wielu uważa go za najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie VPN.  Sprawdź sam!

Co oferuje Wireguard?

Łatwość konfiguracji

Prosty interfejs pozwala na sprawne wdrożenie. Użytkownik nawiązuje połączenie VPN przez wymianę kluczy, reszta obsługiwana jest już przez Wireguard. Umożliwia płynne przechodzenie pomiędzy adresami IP, nie trzeba więc zarządzać połączeniami i martwić się ustawieniami.

Kryptografię

Serwer korzysta z nowoczesnych metod kryptografii takich jak protokół Noise, Curve25519, ChaCha20, Poly1305, BLAKE2, SipHash24 oraz HKDF.

Minimalną powierzchnię ataku

Wdrożenie WireGuard odbywa się za pośrednictwem kilku linii kodu, które łatwo skontrolować pod kątem luk w zabezpieczeniach. Co więcej serwer stworzono tak, aby podczas konfiguracji nie stanowił problemu dla samodzielnych użytkowników.

Wysoką wydajność

Korzystanie z protokołów kryptograficznych i fakt, że Wireguard jest obsługiwany przez system Linux sprawia, że bezpieczne sieci stają się o wiele szybsze. Doskonale sprawdzi się zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w pełni obciążonych routerów.

Wireguard to przemyślane rozwiązanie

Powstał w wyniku długiego i dobrze przemyślanego procesu twórczego, do którego skrupulatnie przygotowano dokumentację.

Chcesz skorzystać z oferty Wireguard? Skontaktuj się z nami.