Komputer do gier
Nie jeden gracz stoi przed poważnym dylematem – w co lepiej zainwestować? W komputer do gier czy może jednak w konsolę? Nie chodzi już wyłącznie o ograniczone środki, ale o to, który sprzęt lepiej poradzi sobie z obsługą, szczególnie tych bardziej wymagających, gier. I co ważniejsze, czy zakupiony sprzęt ma posłużyć również do pracy?
Komputer vs Konsola
Od wielu lat można zaobserwować zaciętą walkę pomiędzy komputerami do gier a konsolami. Różnic między nimi jest sporo. Podstawowa jest taka, że gry na PC są tańsze, niż te produkowane na konsole, nie wymagają wykupienia abonamentu i oferują wiele możliwości. Z kolei konsole cechuje większa stabilność w działaniu gier, prostota i komfort w użytkowaniu.
Kolejną niewątpliwą różnicą pomiędzy PC a konsolą jest jednak cena. Aktualnie konsole można nabyć za jedną, w gruncie rzeczy, stałą cenę. Koszt zakupu komputera stacjonarnego ukierunkowanego na obsługę gier, waha się natomiast od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Można jednak zakupić całkiem przyzwoity sprzęt za cenę rynkową konsoli. Należy jednak pamiętać, że mysz, klawiatura i monitor to mimo wszystko dodatkowe koszta zakupu komputera. Podobnie jest w wypadku konsoli, ponieważ decydując się na takie urządzenie, trzeba dysponować telewizorem, który nie będzie miał problemów z „nadążaniem” za nową generacją i obsługą gier.
Na co zwrócić uwagę kupując komputer stacjonarny do gier?
1. Płyta główna
Stając przed wyborem płyty głównej trzeba zwrócić uwagę na socket, od którego zależy, jaki procesor będzie można zamontować. Dodatkowo warto mieć na uwadze standard wielkościowy (mini atx / atx / extended atx), określający możliwości slotów. Równie istotna jest odpowiednia ilość miejsca na kości RAM i dysk twardy. Poleca się płytę główną AsRock AB350M-HDV. Posiada solidną sekcję zasilania, dwa sloty na kości pamięci, standard Micro AXT i opiera się na chipsecie B350.
2. Procesor
Myśląc o grach, użytkownicy powinni wybierać minimum 4-rdzeniowy procesor. Równie istotna jest częstotliwość taktowania – im wyższa, tym wydajniejszy procesor. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na oznaczenia sprzętu. Symbole OC, X lub K informują o możliwości późniejszego podkręcenia i ulepszenia sprzętu. Najczęściej proponowanym rodzajem procesora jest AMD Ryzen 3 2200G o częstotliwości taktowania 3,5 GHz. Procesor posiada odblokowany mnożnik oraz zintegrowany układ graficzny Radeon Veha 8. Równie dobrym wyborem jest AMD Ryzen 5 1400 3,2 GHz, również 4-rdzeniowy.
3. Karta graficzna
Niewątpliwie najważniejszym wątkiem przy karcie graficznej jest taktowanie GPU, a to im wyższe, tym lepsze. W tym miejscu warto pamiętać, że popularna Nvida czy AMD tworzą podzespołu oparte na innej architekturze. Z tego powodu nie powinno się zestawiać ich w proporcjach 1:1.
Najefektywniejszym wyborem będzie zatem karta Gigabyte RX 560 OC 4GB GDDR5. Karta oferuje taktowanie GPU na poziomie 1176 MHz (w trybie boost to 1199 MHz). Dodatkowo grafika jest chłodzona wentylatorem i zapewnia obsługę CrossFireX, co jest ważne przy potencjalnych inwestycjach w przyszłości. Droższą i wydajniejszą opcją, która osiąga lepszy wyniki w grach, jest karta graficzna MSI Radeon RX 570 Armor 4GB OC.
4. Pamięć RAM i dysk twardy
Absolutne minimum to 8 GB RAM-u, po dwie kości 4GB w technologii DDR4. Biorąc pod uwagę te parametry najlepiej sprawdzi się GoodRam DDR4 8 GB. Równie ważny jest wybór odpowiedniego dysku, koniecznie SSD. Przy ograniczonym budżecie najlepszą propozycją jest dysk SSD ADATA SU800 256 GB. Jeśli natomiast kluczową kwestią, zamiast wydajności, jest ilość miejsca na dysku, warto postawić na dysk HDD Toshiba P300, Charakteryzuje go bowiem pojemność 1 TB i prędkość obrotowa 7200 obr/min.
5. Zasilacz i obudowa
Decydując się skompletowanie sprzętu do grania w zupełności wystarczy zasilacz o mocy 400W. Jeśli jednak zależy nam na lepszej jakości i stabilności w działaniu, pomijając przy tym aspekty estetyczne, zaleca się zainwestować w Logic Concept K3. To obudowa typu Midi Tower, w której zmieszczą się wszystkie potrzebne podzespoły. Zdecydowany plusem wyboru jest niewielka cena, która powinna zamknąć się w 100zł oraz istnienie wbudowanego wentylatora o średnicy 12 mm.
Komputer do biura
Mimo iż laptopy to obecnie najpopularniejszy rodzaj komputera przeznaczonego do pracy, wielu miłośników klasycznych pecetów uznaje komputery stacjonarne za zdecydowanie lepszą opcję, głównie ze względu na parametry i cenę. Szczególnie jeśli mówimy o komputerach przeznaczonych do pracy na multimediach – obróbka zdjęć i filmów.
Multimedia – jaki komputer do pracy?
Niezależnie jak bardzo rozbudowany laptop posiadamy, nic nie zastąpi pracy na komputerach stacjonarnych, które w chwilach, gdy potrzeba jest większa moc obliczeniowa, wykazują zdecydowanie lepszą wydajność, niż urządzenia przenośne.
Obróbka zdjęć i video to bardzo wymagające pod względem technicznym zajęcie dla komputerów. Dodatkowo, jeśli film przygotowany jest w wysokiej rozdzielczości, z dużą ilością przejść i efektów, jego renderowanie może spokojnie zająć nawet kilka godzin. Zainwestowanie w sprzęt, który znacząco skróci ten czas, jest dla użytkowników na wagę złota.
Na co w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim najważniejsza jest pamięć RAM DDR4, która powinna wynosić minimum 16 GB. Równie istotny jest wydajny procesor, poleca się wybrać procesor Intel Core i5 najlepiej 8 generacji lub nowszy, ewentualnie AMD Ryzen 5. Wiadome jest, że im lepszy procesor, tym efektywniejsze rezultaty pracy. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7, które w wielu przypadkach radzą sobie nieporównywalnie lepiej niż Intele.
To jednak nie wszystko! Kolejnym bardzo ważnym krokiem przy składaniu komputera stacjonarnego do pracy jest dobór odpowiedniej karty graficznej, która wbrew pozorom nie jest wcale elementem przeznaczonym wyłącznie dla komputerowych graczy. Dzisiejsze programy do obróbki filmów czy grafiki są skonstruowane w taki sposób, że wykorzystują całą moc obliczeniową procesorów, odpowiednio dedykowana karta graficzna może skrócić czas renderowania multimediów do minimum. Rozsądnym wyborem jest więc wybór karty graficznej z serii GeForce GTX 1660 Ti. To absolutne minimum.
Warto również zainwestować w odpowiednio szybki dysk. Aktualnie zaleca się zakup dysku SSD o minimalnej pojemności 240 GB, choć najlepszym rozwiązaniem jest 480 GB oraz duży napęd HDD przynajmniej 1 TB. Nie można zapominać o dobrym monitorze, który właściwie będzie odwzorowywał kolory. Nie będzie zaskoczeniem, że przy pracach graficznych kolory odgrywają kluczową rolę.
Praca biurowa – jaki komputer?
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy wyborze komputera do pracy biurowej, ponieważ wymagania nie będą tak wysokie, jak w przypadku pracy na multimediach. Z obsługą przeglądarki internetowej, pakietu Office czy arkuszy kalkulacyjnych poradzi sobie bowiem każdy komputer i inwestowanie w sprzęt bardziej rozbudowany pod względem parametrów, będzie tylko zbędnym kosztem.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze komputera do pracy biurowej? Procesor to podstawa, Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 to minimum, które ma odpowiednią moc obliczeniową. Z kolei pamięć RAM nie powinna być mniejsza niż 4 GB, choć w tej chwili bez wątpienia wydajniejsza jest pamięć RAM równa 8GB. Równie istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę to dysk twardy, koniecznie SSD. Minimalna zaleca pojemność to 240 GB, które są w stanie spokojnie pomieścić system operacyjny i najpotrzebniejsze programy. Można do niego dodatkowo zakupić dysk HHD na przechowywanie plików. Natomiast jeśli chodzi o graficzne aspekty, do pracy biurowej nie ma konieczności inwestowania w karty graficzne. Warto jednak z czasem zaopatrzyć się w dwa monitory Full HD, które znacznie usprawniają codzienną pracę.
Laptop do biura
W czasach dynamicznie rozwijających się technologii trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez komputerów. Coraz częściej do pracy wybierane są jednak laptopy, przede wszystkim ze względu na ich przenośny charakter. Taki komputer można zabrać wszędzie ze sobą — do domu, na spotkanie, czy w delegację.
Biuro to pozornie miejsce najmniej wymagające, jeśli chodzi o sprzęt, w praktyce okazuje się jednak, że nawet praca na kilku dokumentach jednocześnie, czy korzystanie z przeglądarki internetowej znacząco obciąża laptopa. Warto zatem zadbać o komfort pracy i wybrać takie urządzenia, które spełnia oczekiwania użytkownika.
Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do biura?
1. Procesor
Procesor w laptopie wykorzystywanym do pracy ma za zadanie przede wszystkim radzić sobie z płynną obsługą pakietu Office, przeglądarki internetowej czy pocztą elektroniczną. Nie warto jednak przepłacać i przegiąć w drugą stronę, kupując sprzęt o zbyt wysokich właściwościach. Minimum niezbędne do komfortowej pracy to procesor dwurdzeniowy Intel Core 5, model czterordzeniowy sprawdzi się u bardziej wymagających użytkowników.
2. Pamięć RAM
To jeden z tych elementów komputera, który ma kluczowy wpływ na jego wydajną pracę. Szczególnie ważne okazuje się to w wypadku, gdy użytkownik pracuje na dużym pliku czy arkuszu kalkulacyjnym, na kilku dokumentów lub ma otwartych kilka zakładek w przeglądarce. Im wyższa wartość pamięci RAM, tym lepiej. Absolutnym standardem jest w tej chwili pamięć RAM 4 GB, jeśli użytkownikowi zależy na jeszcze większej płynności działania, warto zainwestować w komputer z min. 8 GB pamięci RAM.
3. Karta graficzna
W sytuacji, gdy komputer ma służyć wyłącznie do pracy biurowej, karta graficzna jest tym elementem, na którym nie trzeba zwracać szczególnej uwagi. W zupełności powinna wystarczyć opcja zintegrowana w danym sprzęcie.
4. Dysk twardy
Aktualnie najlepszym i jednocześnie najbardziej wartościowym dyskiem twardym jest dysk SSD, który potrafi w znacznym stopniu ożywić nawet starszy komputer. Oczywiście nie oznacza to, że do pracy biurowej należy od razu zakupić komputer wyposażony w najdroższy dysk SSD. Najwydajniejszym rozwiązaniem będzie laptop z dyskiem SSD o pojemności 120 GB na system operacyjny i programy oraz ok. 500 GB do 1 TB na dane.
5. Ekran
Myśląc o zakupie laptopa do pracy biurowej, nie trzeba skupiać się na wyborze tego z najlepszym wyświetlaczem. Z drugiej jednak strony ważne jest, aby praca przed monitorem nie była męcząca, dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie ekran o rozdzielczości minimum 1366 x 768 pikseli, ale zdecydowanie najlepszy będzie wyrób laptopa z ekranem Full HD. Natomiast, jeśli chodzi o wielkość, wszystko zależy od potrzeb użytkownika i docelowego przeznaczenia sprzętu. W wypadku, gdy laptop będzie wykorzystywany głównie stacjonarnie w biurze, w zupełności wystarczy ekran 15,6 – calowy, jeżeli komputer będzie zabierany w podróż, lepiej zainwestować jednak w mniejszy monitor 13,3 – calowy czy nawet 12,5 – calowy.
6. Złącza
Obecnie większość laptopów wyposażona jest już wystarczająca ilość złączy USB, więc te wbudowane w sprzęt w zupełności wystarczy. W ostateczności można dokupić Hub USB, który rozwiąże ewentualny problem ze zbyt małą ilością portów.