Odzyskiwanie danych, inaczej data recovery to proces polegający na przywracaniu dostępu do utraconych danych z dowolnego nośnika. Niestety, nie zawsze można przewidzieć i odpowiednio zabezpieczyć się przed wypadkiem, w wyniku którego dojdzie do utraty cennych danych. Pytanie brzmi, co robić kiedy już do tego dojdzie.
Niezależnie od tego, czy dane zapisane były na dysku twardym, na serwerze, laptopie czy nośniku przenośnym istnieje szansa i sposoby, aby takie dane przywrócić. Szczególnie gdy z jakiegoś powodu nie dysponujemy ich kopią zapasową.
Rodzaje uszkodzeń
Istnieją dwa rodzaje uszkodzeń, w wyniku których dochodzi do poważnej utraty danych z nośników.
-
Uszkodzenia software’owe (logiczne) – czyli naruszenie struktury logicznej danych, a nie na samym uszkodzeniu nośnika, na którym dane się znajdują. Zazwyczaj do rozwiązania problemu wystarczą standardowe narzędzia. Bywają jednak sytuacje, gdy uszkodzenie jest na tyle głębokie, że konieczne jest zasięgnięcie pomocy specjalisty pracującego w laboratorium data recovery.
-
Uszkodzenia hardware’owe (fizyczne) – dużo cięższe do rozwiązania, niż uszkodzenia logiczne. Wiążą się bowiem z mechanicznym uszkodzeniem nośników, na których zostały zapisane dane. Zazwyczaj dochodzi do naruszenia kluczowych elementów jak głowic, wewnętrzna i zewnętrzna elektronika dysku, silnik czy talerze. Z uwagi na skomplikowanie uszkodzenia w tym wypadku rozwiązanie problemu wymaga wiedzy specjalistów, najnowszej technologii i warunków laboratoryjnych data recovery. Przeważnie takie dane udaje się odzyskać, z tym że niekoniecznie jest to przedsięwzięcie opłacalne.
Co robić w sytuacji utraty danych?
W sytuacji, gdy podejrzewamy, że dysk lub nośnik uległ uszkodzeniu, należy bezzwłocznie go wyłączyć i absolutnie pod żadnym pozorem ponownie nie włączać. Zwykle reagując szybko i rozsądnie dajemy sobie szansę na odzyskanie utraconych danych. Co więcej, należy pamiętać, że danych nie odzyskuje się z problematycznego nośnika, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej przegrać dane, a nie działać na uszkodzonym dysku.
W kolejny etapie należy zadzwonić do specjalistów i poinformować ich co się stało, na pewno poinstruują nas, jak działać. W przypadku wysyłania nośnika, trzeba pamiętać o umieszczeniu go w worku antystatycznym, owinięciu folią bąbelkową i dokładnym zapakowaniu tak, by nie uległ uszkodzeniu podczas transportu.
Odzyskiwanie danych – etapy:
-
Ekspertyza uszkodzonego nośnika – podczas której eksperci określają rodzaj uszkodzenia, możliwości odzyskania danych, czas potrzebny na wykonanie procesu i koszty z tym związane.
-
Oszacowanie sposobu odzyskania danych – jakich technologii laboratoryjnych użyć, by przyniosły jak najlepsze rezultaty w możliwie jak najkrótszym czasie.
-
Odzyskiwanie danych.
-
Zgranie odzyskanych danych na nośnik.
-
Przekazanie klientowi.
-
Kopia zapasowa odzyskanych danych i wdrożenie metod archiwizacji, w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.