Spam zaraz obok wirusów to jedna z największych zgryzot użytkowników Internetu. Niechciane wiadomości mogą uprzykrzyć korzystanie z poczty elektronicznej, są jednak sposoby, które umożliwią skuteczną walkę ze spamem.
Co to jest spam?
Spam ma postać wiadomości elektronicznej, która w niezmienionej formie przesyłana jest na adresy mailowe wielu użytkowników. Głównym celem spamu jest reklama produktów lub usług, a niekiedy również zaproszenia do odwiedzenia jakiejś strony internetowej czy też wydarzenia. Warto jednak pamiętać, że spam podlega przepisom prawa, które to zakazują przesyłania wiadomości handlowej, jeśli nie wyraziliśmy na to zgody.
Spam – jak sobie z nim radzić?
Gdy już nasz adres mailowy trafi do bazy danych spamerów, bardzo trudna jest walka ze spamem. Wprawdzie nieustannie aktualizowane i unowocześniane programy antywirusowe coraz lepiej radzą sobie w walce ze spamem, ale to nie gwarantuje, że problem całkowicie zniknie. Najlepszym wyjściem jest stosować się do kilku kluczowych zasad profilaktycznych, które uchronią nas przed działaniami spamerów.
1. Podawaj adres e-mail jedynie zaufanym partnerom, co za tym idzie, dokładnie czytaj regulaminy świadczenia usług i przetwarzania danych osobowych. Zwracaj uwagę na strony, które do rejestracji wymagają adresu mailowego.
2. Podając pełen adres e-mailowy, zastępuj znak „@” sformułowaniem [at], z kolei zamiast znaku „ . ” wpisz [kropka], to znacznie utrudni wychwycenie twojego adresu mailowego przez boty.
3. Używaj formularzy kontaktowych zamiast podawania adresu mailowego. Formularze kontaktowe posiadają specjalne zabezpieczenia chroniące przed plagą spamu.
4. Otrzymując list „łańcuszek” wysyłany w kilkanaście różnych miejsc jednocześnie – zignoruj go.
5. Jeśli otrzymasz pocztę, której nie zamawiałeś, skontaktuj się z nadawcą i zażądaj usunięcia twojego adresu z listy mailingowej. Każdy nadawca ma obowiązek spełnienia twojego żądania. Nie wierz w dopiski głoszące o jednorazowej wysyłce lub ogólnodostępnym adresie mailowym.
Możesz również skorzystać z opcji zablokowania nadawcy, wpisując go na własną „czarną listę”.
6. Nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców, ponieważ to zazwyczaj źródło złośliwego oprogramowania, które w mgnieniu oka zainfekuje twój komputer.
7. Wprowadź kod JavaScript, który jest odpowiedzialny za wyświetlanie adresu e-mail oraz działanie funkcji mailto. Wprowadzenie adresu mailowego w ten sposób powinno skutecznie uniemożliwić robotom zidentyfikowanie adresu mailowego.
8. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości typu spam i nie korzystaj z promocyjnych ofert kupna towarów lub usług. To samo dotyczy odpowiadania na wiadomości głoszące o wygranej w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału.
9. Zrezygnuj z newsletterów, których nie czytasz.
Powyższe metody to tylko część sposobów na zabezpieczenie się przed spamem. Aby jeszcze skuteczniej walczyć z niechcianymi wiadomościami, warto zainwestować w program antyspamowy, który dodatkowo zabezpieczy nas przed podobnymi zagrożeniami. Równie istotne jest regularne aktualizowanie oprogramowania komputerowego, z którego korzystamy, ponieważ nowe wersje zawierają liczne poprawki i kompleksowy pakiet zabezpieczeń.