W dobie szeroko rozwiniętej technologii komputerowej firmy posiadają coraz więcej dóbr w postaci cyfrowej i przechowują znacznie więcej danych, niż kiedyś. Zagrożenia bezpieczeństwa danych są trudne do całkowitego wyeliminowania, istnieją jednak sposoby na ich znaczną minimalizację. Dzięki temu łatwiej zredukować straty, jakie w efekcie utraty danych mogą ponieść przedsiębiorstwa. Fundamentem dobrze wdrożonej polityki bezpieczeństwa IT jest stosowanie back-upów, czyli kopii zapasowych. Prawidłowo wykonana kopia bezpieczeństwa zapewnia ciągłość pracy, ale też możliwość odzyskania danych czy plików w sytuacji poważnej awarii.
Poniżej przestawiamy kilka najczęściej spotykanych metod przechowywania danych, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorstw.
1. Pamięć masowa online
Potocznie nazywana back-upem w chmurze. Aktualnie to najciekawsze i najprostsze rozwiązanie, ponieważ oferuje szybką obsługę i zdecydowanie nisze ceny łącz internetowych. Powszechnie firmy proponują masową pamięć online Saas (Software as a Service), czyli oprogramowania, gdzie aplikacja jest przechowywana i udostępniania. Ponadto wszystko odbywa się za pośrednictwem sieci internetowej. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że pamięć masowa online umożliwia tworzenie kopii zapasowych w częściach i nie wiąże się z tym planowana z wyprzedzeniem inwestycja. Niestety, odzyskiwanie danych tą metodą jest już bardziej kłopotliwe, bo bardziej czasochłonne, szczególnie gdy konieczne jest przywrócenie całości danych i plików.
2. Pamięć masowa DAS (Direct Attached Storage)
To rodzaj pamięci, który za pośrednictwem wewnętrznych, lub zewnętrznych dysków, jest bezpośrednio podłączony do komputera lub serwera. Składa się z dwóch podstawowych warstw. Pierwsza warstwa gwarantuje łączność pomiędzy węzłami pamięci i transmisję poleceń wraz z informacją o zasobach. Druga warstwa jest z kolei warstwą programową zapewniającą świadczenie dodatkowych usług. Zdecydowaną wadą takiego rozwiązania jest brak możliwość stworzenia pełnej kopii zapasowej. Trzeba ją tworzyć partiami, co powoduje, że bardzo często przechowywane pliki są już nieaktualne lub przestarzałe.
3. Pamięć masowa NAS (Network Attached Storage)
NAS to pamięć masowa podłączona do sieci, odznaczająca się możliwościami podobnymi do serwerów z plikami. Składa się ona z fizycznego urządzenia oraz oprogramowania służącego do zarządzania danymi. Bezpieczeństwo przechowywania skopiowanych danych jest zazwyczaj zapewnione przez funkcję RAID. Wykorzystuje ona w systemie komputerowym dwa lub więcej dysków twardych, które ze sobą współpracują. Pamięć NAS działa więc na zasadzie serwera plików, do którego dostęp możliwy jest za pośrednictwem sieci firmowej. Ponadto NAS może działać niezależnie od systemów operacyjnych i platform stosowanych w firmie.
4. Pamięć masowa chroniąca przed awarią krytyczną
Istnieją takie wersje pamięci masowej DAS i NAS, które chronią przedsiębiorstwa przed utratą danych w sytuacjach katastrofalnych w skutkach awarii. Mowa tu o chociażby zalanie wodą lub pożarze, gdzie w normalnych warunkach dochodzi do absolutnego uszkodzenia danych. Przy potencjalnym ryzyku tego typu wykorzystuje się specjalne urządzenia, które są w stanie przetrwać nawet kilku dziesięciominutowy pożar czy kilkudniowe zanurzenie w wodzie.
5. Kopia bezpieczeństwa przechowywana w chmurze prywatnej
To dobre rozwiązanie dla firm odczuwających dyskomfort na myśl o wysłaniu danych firmie zewnętrznej oferującej usługę chmury. Odpowiedzią na podobne obawy jest właśnie chmura prywatna, na której stworzenie decyduje się spora część firm, zyskując przy tym wydajność i elastyczność. Dobrym przykładem działającego w ten sposób rozwiązania jest Transporter. To urządzenie sieciowe podłączone do pamięci dyskowej w celu pobrania, udostępniania i synchronizacji danych czy plików znajdujących się na dyskach komputerów, laptopów czy innych Transporterów. Istnieją również urządzenia, które umożliwiają komputerom bezpośrednie połączenie i synchronizację danych z innymi nośnikami za pośrednictwem sieci internetowej, przy jednoczesnych szyfrowaniu kanałów transmisji.
6. Kopia bezpieczeństwa a nośniki offline
Chodzi głównie o nośniki taśmowe i optyczne, jak Blu-ray czy DVD, które służą do przechowywania kopii zapasowych offline. Pod wieloma względami takie rozwiązanie może wydawać się przestarzałe, ale nie należy całkowicie z niego rezygnować. Niekiedy urządzenie niepodłączone do sieci może uratować dane niejednego przedsiębiorstwa, jak to miało miejsce w historii, chociażby potężnego Google, podczas awarii usług Gmail.
Kopia bezpieczeństwa to absolutny priorytet dla każdej firmy. Możliwości na tworzenie i przechowywanie kopii danych firmowych jest naprawdę wiele, w zależności od zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Niemniej jednak zawsze warto stosować metodę 2 + 1, która polega na tworzeniu przynajmniej dwóch pełnych back-upów istotnych plików i przechowywaniu je na dwóch oddzielnych, niezależnych dyskach. Trzecia kopia dodatkowo powinna być przezornie przechowywana na dysku offline. Takie działanie z pewnością zapewni przedsiębiorstwu ciągłość pracy, ponieważ umożliwi realizację działań biznesowych według planu i bez przerw w przypadku nagłych awarii czy utraty, chociażby jeden z kopii zapasowych.