Qsync i synchronizacja plików

Sprawna synchronizacja plików między urządzeniami firmowymi jest niezwykle istotną kwestią, mającą kluczowy wpływ na efektywność pracy zespołowej. Aplikacja Qsync umożliwia przesył danych między serwerem QNAP NAS a urządzeniami firmowymi, takimi jak laptopy, komputery oraz urządzenia zdalne. To doskonałe rozwiązanie dla firm, w których kilku pracowników pracuje na tych samych plikach w tym samym czasie, będąc jednocześnie w różnych miejscach. Aplikacja umożliwia stworzenie folderu i przekazanie dostępu do niego wybranych użytkownikom biznesowym, zarówno z poziomu komputera, jak i urządzenia mobilnego. I to bez względu na to, czy praca odbywa się stacjonarnie, czy może zdalnie. Co ważne synchronizacja plików zachodzi w czasie rzeczywistym, co oznacza, że informacje wprowadzone do pliku aktualizują się zaraz po jego zapisaniu. Dzięki temu użytkownicy mają cały czas dostęp do świeżych wersji plików.
Qsync to również efektywne rozwiązanie dla użytkowników prywatnych, którzy za pośrednictwem aplikacji mogą uzyskać dostęp do plików z dowolnego miejsca i dzielić się nimi z rodziną oraz przyjaciółmi.

Aplikacja Qsync jest całkowicie darmowa i dostępna pod względem konfiguracji z poziomu każdego serwera QNAP dla komputerów. Można ją pobrać również w Sklepie Play w wypadku Androida czy AppStore dla iOS’a. Dodatkowo aplikacja przeznaczona dla urządzeń mobilnych dysponuje opcją automatycznej synchronizacji zrobionych zdjęć z serwerem QNAP.

Qsync – zalety aplikacji

1. Brak kosztów i ograniczeń

Qsync jest częścią serwera QNAP NAS, więc korzystanie z niej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, z kolei przestrzeń dyskowa ograniczona jest jedynie pojemnością samego serwera NAS.

2. Kontrola nad przechowywanymi danymi

Aplikacja Qsync znajduje się na serwerze użytkownika. W efekcie tego, podczas synchronizacji pliki nie przechodzą przez dodatkowe systemy, a użytkownik ma pełną kontrolę nad sposobem korzystania z plików oraz ich transferem.

3. Oszczędność miejsca na urządzeniach zewnętrznych

Aplikacja umożliwia usuwanie plików z jednego urządzenia bez wpływu na kopię znajdującą się na innym urządzeniu, powiązanym z serwerem NAS. Dodatkowo, jeśli zaktualizowane pliki zostaną usunięte z urządzenia, nadal możliwe będzie ich pobranie z folderu Qsync.

4. Synchronizacja z wszystkimi podłączonymi urządzeniami

Każde dodanie, edycja, usunięcie czy zmiana nazwy plików, modyfikacji ulegają również pliki na pozostałych zsynchronizowanych urządzeniach, dzięki czemu wszędzie znajduje się dokładnie taka sama zawartość.

5. Synchronizacja folderów udostępnionych

Działa podobnie jak synchronizacja plików. Każdy użytkownik, któremu wcześniej administrator udostępnił folder z plikami, ma dostęp do jego zsynchronizowanych plików na swoim urządzeniu.

6. Udostępnianie plików grupie użytkowników

Szczególnie przydatna opcja dla zespołu, w którym każda grupa zajmuje się czymś innym. Pracując na konkretnym folderze Qsync można stworzyć podfoldery i przypisać uprawnienia do każdego z nich innej grupie użytkowników.

7. Udostępnianie plików za pośrednictwem linków do pobierania

Aplikacja Qsync umożliwia stworzenie linków do pobrania do przesyłania użytkownikom, nawet tym, którzy nie posiadają konta NAS. To znacznie usprawnia proces udostępniania plików osobom trzecim, bez konieczności tworzenia im osobnego konta.

8. Kontrola wersji

Funkcja kontroli wersji, jaką zawiera aplikacja, umożliwia zapisywanie wszystkich wersji plików. Można dzięki temu uniknąć nieprawidłowego nadpisania plików i trwałego ich usunięcia z serwera. Ponadto odzyskać można również te pliki, które omyłkowo zostały usunięte z kosza.

9. Jednakowe ustawienia dla wszystkich urządzeń

Centralna konfiguracja Qsync pozwala nie tylko na zarządzanie uprawnieniami użytkowników, lecz także stosować niestandardowe ustawienia na wszystkich urządzeniach kompatybilnych z aplikacją.

10. Zdalne czyszczenie folderu Qsync

W wypadku kradzieży lub zagubienia, aplikacja umożliwia zdalne usunięcie zawartości folderu, aby zapobiec przechwyceniu danych. Co najważniejsze, zawartość folderu można przywrócić w dowolnym momencie.