wi-fi 6 symbol

Czym jest Wi-Fi 6?

Nowy standard Wi-Fi 6, znany również jako 802.11ax, to aktualnie najnowszy etap rozwoju łączności bezprzewodowej. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że za nazwą Wi-Fi 6 kryje się jedynie oznaczenie, która w praktyce nie ma większego znaczenia. W rzeczywistości jednak nowa generacja sieci Wi-Fi niesie ze sobą wiele zalet zapewniających efektywniejsze działanie sprzętu, który zostanie do niej podłączony. Standard Wi-Fi 6 zapewnia przede wszystkim lepszą wydajność, elastyczność oraz skalowalność. To z kolei ma wpływ na prędkość działania nowych i istniejących już sieci bezprzewodowych oraz na ich przepustowość. Wszystko to z myślą o rozwoju technologicznym i nowych, bardziej wymagających aplikacjach. Dodatkowo Wi-Fi 6 zapewnia mniejsze opóźnienia, dłuższy czas pracy urządzenia na baterii, a także większy zasięg. Nie zabrakło również usprawnień w elementach bezpieczeństwa.

Zatem jakie korzyści niesienie Wi-Fi 6?

1. Większa szybkość.

Sieci komórkowe oparte na standardzie 4G to niekwestionowane usprawnienie dla urządzeń przenośnych, bez dostępu do internetu stacjonarnego. Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy tylko istnieje taka możliwość, użytkownicy chętnie korzystają z połączenia z siecią Wi-Fi. Szczególnie, że daje ona zdecydowanie większe możliwości i stabilność podczas pracy czy pobierania plików.

Wi-Fi 6 do sprawnego działania wymaga nowego routera oraz kompatybilnego sprzętu, który bez problemów zdoła wykorzystać całą moc połączenia. Routery oraz laptopy przystosowane do nowej generacji osiągną zdolność wykorzystania prędkości łącza na poziomie nawet 10 GB/s. To trzy razy lepszy wynik, niż ten, który osiąga poprzednik – Wi-Fi 5. W wypadku obsługi większej ilości sprzętu, pracującego jednocześnie, nowa technologia Wi-Fi może osiągnąć znaczny skok prędkości – nawet 100 Mb/na urządzenie. Jak twierdzą specjaliści prędkość internetu domowego w zakresie od 250 Mb/s do 1 GB/s nie stanowi dla nowych routerów większego problemu. Wpływ na znacznie przyspieszenie transferu danych ma technologia Mu-MiMO, którą wykorzystuje Wi-Fi 6.

2. Mniejsze zużycie baterii.

W standardzie Wi-Fi 6 mieści się obsługa wszystkich akcesoriów w ramach Internet of Things oraz kompatybilność z najnowszymi procesorami Intela. Skok wydajności pracy na baterii według specjalistów osiąga ok. 20% względem poprzednio badanej Wi-Fi 5. Ponadto bardziej wydajne układy Wi-Fi 6 zainstalowane w nowszych laptopach pozwolą na odświeżenie procesów i pracę w trybie uśpienia urządzenia.

3. Bezpieczne hotspoty.

Szybsza identyfikacja użytkownika oraz urządzeń podłączających się do sieci publicznej dostępnej za pośrednictwem routerów z technologią Wi-Fi 6, to dla firm sieciowych priorytet. Współpraca z największymi markami przynosi na tym polu efekty, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo transferu danych. W wypadku jakiekolwiek problemu, czy zagrożenia, Wi-Fi umożliwia błyskawiczną reakcję i zminimalizowanie ryzyka ataków hakerskich.
Niewątpliwie najważniejszą zmianą jest przyspieszenie transmisji danych dla sieci publicznych. Oznacza to, że lotniska, kawiarnie czy hale koncertowe zapewnią lepszą stabilność łącza, nawet wtedy, gdy korzystać z niej będą setki użytkowników.

4. Rzadsze przeszkody przy korzystaniu z Wi-Fi 6.

Obecnie większość hoteli, miejsc publicznych czy chociażby lotnik wymusza na potencjalnym użytkowniku logowanie do sieci za pośrednictwem adresu e-mail lub specjalnie wygenerowanego kodu. Wi-Fi 6 ma jednak zapewnić znacznie prostszy dostęp do internetu bezprzewodowego. Logowanie w miejscach „znajomych” będzie bowiem wymagane tylko za pierwszy razem. Sprzęt i sieć zapamięta użytkownika, bez ryzyka, że za każdym razem, gdy będzie on chciał skorzystać z sieci, będzie zmuszony podawać dane do logowania. To szczególne ułatwienie dla firm, które dysponują oddziałami na całym świecie.
Ponadto Wi-Fi 6 docelowo wymaga certyfikatu WPA3. Odpowiedzialny jest on za lepsze szyfrowanie przesyłanych informacji, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach publicznych.

Nie ulega wątpliwości, że nowa generacja sieci bezprzewodowej to technologia, na której skorzystają wszyscy użytkownicy. Zapewni przede wszystkim mniejsze opóźnienia przy korzystaniu z Internetu oraz podczas pracy na kilku dokumentach jednocześnie. Przyspieszeniu ulegnie również pobieranie większej ilości plików, niezależnie od ich wielkości. Na ten standard trzeba będzie jednak chwilę poczekać. Wdrożenie nowej generacji oraz stworzenie przystosowanego do niej sprzętu potrwa jakiś czas. W żaden sposób nie zaskoczy również fakt, że urządzenia obsługujące Wi-Fi 6, jako nieliczne nowinki na rynku, będą początkowo sprzętem zdecydowanie droższym od przeciętnego. Przedsiębiorcy i korporacje skorzystają więc z tej technologii znacznie szybciej niż masowi użytkownicy.

Przeczytaj również artykuł „Bezpieczna sieć w firmie – na co zwrócić uwagę?