W dzisiejszych czasach Internet tak bardzo urósł w potęgę, że każda mała i większą firma opiera na jego działaniu codzienną pracę. Elektroniczne skrzynki pocztowe, systemy sprzedażowe, panele administracyjne, strony internetowe, marketing – internet daje bardzo wiele możliwości, ale trzeba również pamiętać, że za tymi szansami stoją również zagrożenia. Przedsiębiorcy muszą mieć zatem świadomość niebezpieczeństw czyhających w sieci i wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia, by się przed nimi uchronić. Co zrobić, by bezpieczna sieć nie była dla biznesu dobrem luksusowym?
Bezpieczna sieć – na co zwrócić uwagę?
Wielu użytkowników Internetu uważa, że odpowiednie oprogramowanie antywirusowe załatwi sprawę i w pełni chroni nas przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Niestety, nic bardziej mylnego. Program antywirusowy chroni sprzęt, a co z samą siecią? Odpowiednie zabezpieczenie urządzeń sieciowych, czyli routerów Wi-Fi, zadbanie o stabilność połączenia sieciowego oraz przeszkolenia pracowników z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu to priorytety każdego przedsiębiorstwa i milowy krok w ochronie przed potężnymi i kosztownymi stratami.
1. Bezpieczna sieć a router.
Zabezpieczenie router to podstawa wdrożenia systemu zabezpieczeń sieciowych w firmie. Dlaczego? Bo to router zapewnia dostęp do Internetu wszystkim użytkownikom. W przypadku korzystania w firmie z sieci bezprzewodowej Wi-Fi szczególnie ważne jest, by nie dawać sposobności dostępu do niej osobom niepowołanym. Fabryczne ustawienia routerów niestety nie dają pełnej ochrony i dlatego należy odpowiednio skonfigurować urządzenie. Przede wszystkim zwrócić uwagę na dane dostępowe do konsoli administracyjnej routera, czyli zmianę domyślnego hasła i loginu na własne, trudne do odgadnięcia. Podobnie sprawa ma się z danymi dostępowymi do połączenia bezprzewodowego. Tu trzeba zadbać o odpowiednie szyfrowanie (WPA2) i silne hasło do sieci. Zaleca się, by hasło do sieci było długie, zawierało małe i wielkie litery oraz znaki specjalne.
2. Bezpieczne korzystanie z Internetu
Trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepsze programy antywirusowe czy zabezpieczenia sieci nie spełnią swojej funkcji, jeśli na szali postawi się nieroztropność użytkowników. Słabe hasła i otwierania podejrzanych załączników to najczęstsze przyczyny infekcji komputerów i rozbrojenia nawet najlepszych systemów zabezpieczających. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników.
3. Zapasowe łącze
Zapewnienie stabilnego i nieprzerwanego łącza Internetowe to wbrew pozorom bardzo istotna sprawa. Korzystając z usług tylko jednego dostawcy firmy, narażają się na brak ciągłości pracy. Kilkugodzinna awaria i przestój w dostępie do sieci może całkowicie sparaliżować biznes, który w głównej mierze opiera się na usługach internetowych. Dlatego zaleca się, by przedsiębiorcy przezornie zadbali o zapasowe, niezależne łącze internetowe.
4. Zasilanie awaryjne
Stabilne łącze internetowe to nie wszystko. Kiedy większość systemów w firmie opiera się na działaniu online, trzeba zadbać również o stały dopływ prądu. W przypadku małej firmy niekiedy wystarczy dobrze naładowany laptop z dostępem do internetu mobilnego. Przy większych przedsiębiorstwach, z większą ilością urządzeń, to może nie wystarczyć. Wówczas jedynym wyjściem jest zaopatrzenie się w awaryjne zasilacze.
Odpowiednio zabezpieczona oraz stabilna sieć to w dzisiejszych czasach podstawa prawidłowego funkcjonowania niemal każdego biznesu. Warto więc zadbać o strukturę sieci już na etapie jej tworzenia, bez stresu związanego z awariami i nieprzewidzianym przestojem w pracy.