Szyfrowanie dysku – program VeraCrypt

Program antywirusowy, hasło dostępu i cała masa zabezpieczeń systemowych czasem nie wystarczą, żeby ochronić poufne dane przed nieupoważnionymi osobami. Co w sytuacji, gdy nieopatrznie do naszego komputera usiądzie ktoś, kto korzystając z naszej nieuwagi, skopiuje osobiste pliki? Albo, kiedy nieszczęśliwie zgubimy laptop? Wówczas wszystko, co zapisane na dysku twardym komputera ulegnie ryzyku przechwycenia. Istnieje jednak sposób na to, by zapobiec takim wypadkom – szyfrowanie. Polega on na stworzeniu na dysku zaszyfrowanej partycji przeznaczonej na dane wrażliwe, do której nie będzie miał dostępu nikt poza nami.

VeraCrypt – co to takiego?

Vera Crypt to program do szyfrowania danych na partycjach dysku komputera. Wprawdzie system Windows posiada w swoich opcjach ustawienie BitLocker, ale niestety nie jest ono dostępne dla wszystkich systemów. Dużo lepiej sprawdzi się zainstalowanie programu VeraCrypt, który nie ma ograniczeń i działa tak samo dobrze na Windowsie, jak i na Linuxie czy Macu.

Z punktu widzenia technicznego VeraCrypt to następca znanego i popularnego TrueCrypt. Co więcej jest darmowy, więc dostępny dla każdego. Znany jest ze swojej niezawodności i wyjątkowych algorytmów, które umożliwiają odszyfrowanie wyłącznie właścicielowi. VeraCrypt działa szybko i sprawnie, a w przypadku jakichkolwiek dziur w zabezpieczeniach czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu są one szybko eliminowane.

Szyfrowanie VeraCrypt

VeraCrypt doskonale sprawdzi się, jeśli zależy nam na uzyskaniu maksymalnego bezpieczeństwa wybranych przez nas nośników danych. Za pomocą oprogramowania można w łatwy i skuteczny sposób zaszyfrować cały dysk lub tylko wybraną partycję, a także nośnik USB. Co jest szczególnie istotne, jeśli często przenosimy ważne dane na pendrive’ach, bo te najczęściej narażone są na zagubienie, a co za tym idzie przechwycenie danych przez osoby do tego nieupoważnione. Jeśli jednak odpowiednio je zabezpieczymy, ochronimy nasze pliki przed intruzami.

Zanim jednak przejdziemy do zaszyfrowania dysku, należy pamiętać, że takie działanie bardzo często skutkować może odczuwalnym spadkiem jego wydajności. Ponadto program oferuje bogaty wachlarz algorytmów szyfrujących oraz opcję szyfrowania kaskadowego, czyli wykorzystania kilku warstw szyfrowania do jednego nośnika.