Dlaczego mam używać VPN?

VPN brzmi dość zagadkowo, dla niektórych być może nieco groźnie, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Trzy niepozorne literki skrywają za sobą wielką moc, która może okazać się zbawienna.

Co to jest VPN?

Na początek warto wyjaśnić, co to w ogóle jest sieć VPN. Z angielskiego to Virtual Private Network, co oznacza po prostu Wirtualna Sieć Prywatna. To już wiele mówi. Choć jest to sieć wirtualna, czyli taka, do której połączenia nie są wymagane żadne kable, to jednak w pewien sposób chroniona. Co za tym idzie, dostęp do niej jest ograniczony i moderowany. Ma to służyć zwiększeniu bezpieczeństwa podczas pracy czy wymiany plików.

Warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa Wirtualnej Sieci Prywatnej jest w pierwszej kolejności stworzenie jej w firmowej infrastrukturze, a dopiero później przekazanie do niej dostępów użytkownikom. Jak VPN działa w praktyce? Nie jest to rzecz skomplikowana. Chcąc się połączyć z serwerem lokalnym firmy, użytkownik korzysta z zaszyfrowanego połączenia VPN. Maskuje ono lokalizację użytkownika, a jednocześnie umożliwia pełen dostęp do plików firmowych z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki temu serfowanie po Internecie za pośrednictwem darmowych, ogólnodostępnych sieci Wi-Fi staje się bezpieczniejsze.

Jak działa VPN?

Ujmując temat bardziej szczegółowo szyfrowanie VPN można porównać do szyfrowania stron internetowych np. banków. Korzystają on bowiem z protokołu „https” szyfrującego wrażliwe dane podawane na takich stronach. W przypadku VPN jest podobnie, z tym że tu nazywa się to tunelowaniem.

Tunelowanie wychwytuje wszystkie pakiety, jakie wysyłamy podczas połączenia z daną stroną internetową, szyfruje je i każdorazowo umieszcza w nowym pakiecie. Przypomina to trochę tworzenie archiwum .zip. Później serwer odpakowuje sobie te pakiety. Jednak każdy, kto przechwyci je w trakcie ich wysyłania, otrzyma tylko zaszyfrowane dane i żadnej informacji o tym, co docelowo było naszym zamiarem.

VPN ułatwia korzystanie z publicznych sieci w kawiarniach, parkach czy na lotniskach, z których korzystania w normalnych warunkach, kategorycznie się odradza właśnie ze względu na brak bezpieczeństwa. Sieć VPN ukrywa przed użytkownikami tej samej sieci, co aktualnie robimy w Internecie. Dzięki temu zyskujemy możliwość swobodnego sprawdzania poczty lub stanu konta, bez ryzyka, że ktokolwiek nas podejrzy.

Korzystanie z sieci VPN niesie ze sobą ogromne korzyści i daje jeszcze więcej możliwości. Co więcej z dnia na dzień efektywność i popularność tego rozwiązania wzrastają. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia bezpieczne korzystanie z sieci publicznej oraz umożliwia dostęp do swoich zasobów z każdego krańca świata.