Zakapturzony człowiek na tle miasta

Czy antywirus jest potrzebny?

Antywirus to z definicji program, który krótko mówiąc, ma zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem szczególnie w dobie Internetu. Na rynku dostępnych jest wiele takich rozwiązań, które w mniejszym bądź większym stopniu spełniają swoje zadanie. Oprogramowanie antywirusowe, jak każde, ma swoich zwolenników, których pierwszym działaniem po świeżym zainstalowaniu systemu operacyjnego jest pobieranie odpowiedniego pakietu zabezpieczającego. Jednak nie brakuje również przeciwników, którzy twierdzą, że w dzisiejszych czasach i rozwiniętej technologii informatycznej, antywirus to coś absolutnie zbędnego. Jak jest naprawdę?

Czym jest antywirus?

Program antywirusowy to nic innego jak pakiet bezpieczeństwa, którego zadanie polega na wykrywaniu i zwalczaniu wirusów komputerowych oraz złośliwego oprogramowania. Zazwyczaj zaopatrzone są w monitory plików, mające za zadanie sprawdzanie podpinanych pod komputer nośników oraz ich plików. Prócz monitorów antywirusy zawierają w sobie skanery. Te identyfikują cyberzagrożenia pojawiające się na dysku komputera, na odwiedzanych stronach czy przesyłanych lub pobieranych plikach. Bardzo często razem ze skanerem oraz mechanizmem sprawdzania komputera w czasie rzeczywistym antywirus dostarcza firewalla. Ten ma na celu zapobieganie dostania się do komputera poprzez luki w jego infrastrukturze systemowej. Ponadto dobre antywirusy posiadają funkcjonalności skanujące naszą pocztę, o ile korzystamy z systemowego klienta pocztowego, ale też kilka elementów, które mają na celu zapobieganie konkretnym niebezpieczeństwom.

Zatem odpowiedź na pytanie, czy antywirus rzeczywiście jest potrzebny, nasuwa się właściwie sama. Tak, o ile nie korzystamy z zapór lub programów zaimplementowanych w systemie operacyjnym naszego komputera.

Antywirus – co warto wiedzieć

Aktualnie w sieci można znaleźć wiele możliwości wyboru pomiędzy programami antywirusowymi oferowanymi przez specjalizujące się w takich produktach producentów. Niektóre z nich dostępne są dla użytkowników zupełnie za darmo. Oferują one całkiem przyzwoitą ochronę, ale niestety nie pełną. Żeby kompleksowo zabezpieczyć komputer, należałoby wykupić pełen pakiet, a ten wiąże się ze sporym rocznym wydatkiem w postaci abonamentu.

Należy również wspomnieć, że jednym z najczęstszych problemów antywirusów wypuszczonych na rynek jest brak aktualizacji. Producenci oprogramowania bardzo często zbyt późno reagują na zagrożenia krążące w sieci, a tym samym z opóźnieniem wdrażają poprawki. Może się wydawać, że to nic takiego, ale w sytuacji bezpośredniego zagrożenie komputera, wystarczy kilka godzin, by utracić wszystkie zapisane na sprzęcie dane. Pomijając już fakt, że w przeciągu takiego czasu tym samym wirusem może zostać zaatakowanych kilkaset komputerów jednocześnie. Walka z takim przeciwnikiem okazuje się niemożliwa do wygrania.

Być może antywirus nie jest programem absolutnie niezbędnym na każdym komputerze, ale jego instalacja z pewnością w niczym nie przeszkadza, a może jedynie pomóc. Tym, którzy nie chcą wydawać na płatne wersje, poleca się zainstalowanie programów na darmowej licencji, które przeważnie wystarczają w podstawowej ochronie sprzętu. Mimo wszystko należy jednak pamiętać, że żadne, płatne czy darmowe rozwiązanie antywirusowe nie zastąpi zdroworozsądkowego użytkowania komputerów.